חוקרים את עצמינו לדעת

מאת עוה"ד משה סיון

תארו לעצמכם את הסיטואציה ההזויה הבאה.

אתם טסים במטוס אל-על בטיסה בינלאומית עפ"י לוח טיסות הקבוע באל-על.

המטוס משייט בנתיב הקבוע בגובה רב ,העננים נראים בחלון נמוכים בהרבה מהמטוס . מידי פעם רעד ונפילות בכיסי אויר, הכנפיים נאבקות ונאנקות .להרגעה – אתם חושבים לעצמכם – הניסיון מלמד שקברניטי אל-על מגיעים ליעדם בביטחה.

מסביב ההמולה הישראלית המוכרת במטוסים . בין המטיילים על המסלול ,מתרוצצות דיילות חינניות. הארוחה הדשנה מתעכלת היטב. מיץ וקפה לכל דורש. וגם "הדיוטיפרי הנייד" עובד. הטיסה מתקדמת ליעדה.
לפתע, ניגש הדייל הראשי בדרמטיות אל מערכת הכריזה . נוטל את המיקרופון ומודיע בהתרגשות. כי בתוקף תפקידו ככלכל הראשי והאחראי על הכספים במטוס, הוא גילה ,כי חסרה חבילת דולרים בקופת הדיוטיפרי, וכי כרגע מסרה לו הדיילת "הבלונדה" – זו שהסתובבה כרגע עם הדיוטי פרי ,ששמה חסוי אצלו לפי שעה. היא העידה בפניו שראתה את הקברניט של המטוס סופר את הדולרים שהיו בקופה וסומנו על ידה.
לא זו בלבד ,אלא שבכל הטיסות תמיד חסרים עם הקברניט הזה דולרים בקופה.

ועוד טוען בלהט הדייל הראשי: –
שאם הקברניט לא ייחקר עכשיו, העדה הראשית והיחידה, תרד בחו"ל ועדותה תאבד לעד.

מה היתה תגובתם ?
בדיוק !
הייתם אומרים לדייל הראשי שימשיך לדאוג לקפה ומיץ, ויעזוב כעת את הענין עם הדולרים קודם שהטיסה תגיעה ליעדה , אתם תרדו מהמטוס והוא מצידכם , יחקור את הקברניט לאורך ולרוחב, במשך כל הקיץ הסתיו החורף והאביב הבאים וגם אלה שאחריהם.
מצידכם , שמועצת המנהלים של אל על תסיים לו את הקדנציה של הטיסות בכלל.

צריך לחשוב במונחים של סידרי חשיבות בפרופורציות נכונות. האינטרס הראשי של נוסעי טיסה הוא בראש ובראשונה להגיע למחוז חפצם בשלום !
זהו בדיוק אותו אינטרס של אזרחי מדינה ,שהקברניט שבראשה ,דהיינו ראש הממשלה האוחז בהגה . אותו הם מסרו לידיו מתוך ידיעה שהוא ינהל את הטיסה / המדינה, עד לסיום הקדנציה שלו.

כך גם צריכה להיות הגישה לגבי ראש ממשלה או שר שמעל בקופה או התעסק עם המזכירה,,
החקירה איננה אינטרס עליון של המדינה בשלב זה.
חשובים יותר האינטרסים הקימיים של המדינה ואזרחייה , כל עוד הוא מתפקד במהלך הקדנציה אליה נבחר .
הפעלת חוק על ידי המוסמכים לכך איננה אוטומטית ואיננה עיוורת. עיקר תפקידו של יועץ משפטי הוא להפעיל שקול דעת . שיקול הדעת הוא הסמכות העיקרית של פרקליט המדינה או כל היומ"ש לממשלה .בהעדר שיקול דעת – קם הגולם על יוצרו .
דהיינו , הפעלת חוק עוורת שמביאה לעיתים לאבסורד !

אנו העם – הריבון, יצרנו לעצמינו את כל המערכת המסועפת והמסובכת הזו של חוק וכללים, מערכת אכיפה ומערכת משפט, למטרה העיקרית והיא לנהל את חיינו באופן הטוב ביותר
בנסיבות הקיימות . כפי שלא יעלה על הדעת שמפקד שפוי כל שהוא ,יעצור הסתערות על האוייב על מנת לקיים "משפט שדה" לאחד ממפקדי ההסתערות.
הוא ידחה זאת לאחר הקרב.

כל המאמץ שאנחנו נושאים בו, לקיום מערכת בחירות מתישה ,בה אנו בוחרים את נבחרינו ומוסרים בידיהם את היקר ביותר עתידנו ועתיד ילדינו.
בא על מנת לשרת מטרה קרדינלית – הנהגת המדינה !
מעשה חלמאות הוא לקפד את כל המבנה שטרחנו עליו במאמץ כה גדול ברגע אחד.

ראש ממשלה נבחר לקדנציה של ארבע שנים, אם הוא מתפקד באופן ראוי במסגרת תפקידו הממלכתי, ומנהל את ענייני המדינה. הוא אמור להיות חסין במשך כל מהלך הקדנציה עד לסיומה !

בסיומה ניתן לעשות כל חקירה והעמדה לדין. ואין הדבר מונע חקירות או ההעמדות לדין של אחרים – גם אלה שיעלמו חלילה בחו"ל.

אם נחשוב קימעה נגיע למסקנה חד משמעית ,שהשיטה הדמוקרטית, מצריכה ממון והמון.
ראש ממשלה אינו צונח לכיסאו משמים , הוא הגיע למעמדו לאחר שהתנסה בפוליטיקה במשך שנים רבות קודם לכן. הפוליטיקה והשיטה הדמוקרטית מחייבים היבחרות. כל עסקן מתחיל יגיד לך שכדי להבחר צריך " לעשות נפשות ". הנפשות הללו בדרך כלל אינן רוחות, אלו הם בני אדם שדורשים טובות הנאה הבטחות וקשרים – כן, חומרני לחלוטין !

את אלה חייב הפוליטיקאי המצוי שלנו לעשות, תירגום ללשון המעשה הוא – ממון והמון !
התורים למישרות הציבוריות הנבחרות הולכים ומתקצרים, הואיל ולא היה לאחרונה ראש ממשלה או בעל תפקיד בחיר/ בכיר שלא נחשד ונחקר או הועמד לדין .

התפקיד הזה הוא תפקיד כה קשה שלא קיים בשום מקום אחר בעולם.
כדי להיות ראש ממשלה בטריטוריה " המוטרפת " שלנו , נדרש אדם עמיד מאד, עקבי מאד, ערמומי מאד ופיקח.
ערמוני יותר מערפאת, עיקש יותר מאסאד, עיקבי יותר מבוש ותחבולן כמו נסראללה.
אז לפני שאנחנו חוקרים את עצמינו לדעת, כדאי שהמחוקקים שלנו יוסיפו לחוק החסינות גם את ההצעה הנ"ל.

הכותב אינו מקיים שום פעילות פוליטית ואינו מזדהה עם אף פוליטיקאי.

הוא רק חושב שצריך לחשוב.

משה סיון, עו"ד